Kostel

Náš památkově chráněný sborový dům se nachází na Husově náměstí v centru města Beroun. V roce 1911 jej v porušeném stavu koupili místní evangelíci, kteří v Berouně v té době působili jako kazatelská stanice Sboru Evangelické církve aušburského vyznání u Salvátora v Praze. Od té doby budovu církev i široká veřejnost využívá k duchovním a společenským účelům.

14570351_1247354681991225_7654157962366759894_n

Kostel v roce 1934.

Původní podoba modlitebny.

Rekonstrukce

První farář samostatného sboru, Jaromír Klimecký, do sborové kroniky v roce 1934 po svém příjezdu do Berouna napsal:

Na náměstí jsem viděl budovu poměrně malou, s velmi úzkou frontou do náměstí mající vedle sebe honosné domy měšťanské. Sborový dům byl velmi sešlý...

Od té doby prošla budova několika generálními opravami, z nichž poslední se uskutečnila v letech 1979-80 za působení paní farářky Aleny Balabánové. Aktuálně probíhají přípravné fáze další rekonstrukce naší budovy, v rámci které bude budova nejen obnovena, ale také protažena směrem do zahrady. Před samotnou rekonstrukcí se v kostele čas od času sejdeme na brigádu – můžete se přidat! :)

Nové digitální varhany

V roce 2023 jsme se rozhodli pro obměnu hlavního doprovodného nástroje. Tuto funkci dlouhodobě zastávalo již téměř historické harmonium značky Petrof, které se ale pro svoje stáří postupně stalo téměř neopravitelným a tedy nepoužitelným. Z tohoto důvodu jsme pořídíli repasované digitální varhany od výrobce Johannus a nové digitální piano Roland. Oba nástroje nyní slouží při našich nedělních bohoslužbách. Za finanční podporu projektu jsme moc vděčni Nadaci Tipsport, Pražskému seniorátu ČCE a Farnímu sboru ČCE ve Strašnicích. Děkujeme!

IMG_20230930_131616

Staré harmonium Petrof

IMG_20240107_115102 (2)

Nové digitální varhany Johannus

Pronájem budovy

Jestli máte zájem si náš kostel pronajmout za účelem svatby, koncertu či akce jiného společenského či kulturního ražení, je to po domluvě možné. Ozvěte se nám.